15 lutego 2011

A. Golden - Wyznania gejszy

Ta książka już od świąt kusiła mnie z półki. Po sesji, wygłodniała czytania, rzuciłam się na nią i pochłonęłam praktycznie na raz. I choć od dawna myślałam o tym, żeby poznać historię Sayuri, to niestety moje odczucia po przeczytaniu książki są mieszane.

Wyznania gejszy to historia życia jednej z tych barwnych i szczycących się wysokim prestiżem społecznym kobiet. Opowiedziana przez nią samą, w formie wspomnień, wprowadza czytelnika w najgłębiej skrywane sekrety gejsz. Dowiadujemy się, jak przebiega nauka tej profesji, jak dziewczyna rozpoczyna swoją karierę, a nawet - za jakie przywileje mężczyźni są skłonni zapłacić dużo pieniędzy... Jednak te wszystkie ciekawostki są tylko tłem dla duchowych rozważań głównej bohaterki, która w tym, wbrew pozorom, surowym i pełnym rywalizacji świecie, dorasta, dojrzewa, przeżywa miłość i cierpienie. Chociaż powieść jest w całości fikcyjna, to autor otwarcie przyznaje, że pisząc ją, opierał się na autentycznych faktach z życia jednej z najsłynniejszych gejsz z Gion - Mineko Iwasaki. Możemy więc mieć poczucie, że wszystkie przedstawione sytuacje kiedyś naprawdę się wydarzyły.

Historia sama w sobie jest bardzo wciągająca. Z zapartym tchem śledzimy koleje życia małej Chiyo - a potem dorosłej Sayuri - i liczymy na pozytywny dla niej obrót wydarzeń. Kibicujemy jej praktycznie od pierwszej strony. Kiedy w końcu docieramy do punktu kulminacyjnego, autor... praktycznie zakańcza opowieść. To nic, że następuje po tym jeszcze jeden rozdział, który z zamyśle Goldena miał rozładować napięcie i pokazać nam, jak dalej potoczyły się losy bohaterki. Sporo tam niedomówień, sporo ogólników i właściwie odnosi się wrażenie, że pisarzowi po prostu zabrakło polotu i fantazji do tego, aby ciekawie zakończyć całą historię. 

Tak, czy inaczej, książka wywiera pozytywne wrażenie. Pięknie opowiedziane życie dziewczyny, której problemy, styl życia, poglądy są dla nas, Europejczyków, odmienne, a przy tym intrygujące i tajemnicze. Prawdziwi entuzjaści Japonii wielokrotnie krytykowali książkę za zbyt powierzchowne potraktowanie przez autora kultury orientalnej, jednak ja uważam, że każdy, kto chociaż trochę interesuje się tym, co egzotyczne i  inne, znajdzie tutaj wystarczającą dawkę informacji o środowisku gejsz oraz o specyfice japońskich dzielnic rozrywki. Dodatkowo, historia trudnej miłości, niełatwych wyborów życiowych i kontaktów międzyludzkich sprawia, że książka jest przyjemną i lekką lekturą.