17 lipca 2015

L. Lokko - Prywatna sprawa

Tytuł: Prywatna sprawa
Tytuł oryginału: A Private Affair
Autor: Lesley Lokko
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2013


Piękna, bogata i wciąż bez partnera, Sam niespodziewanie poznaje człowieka, który wydaje się właśnie tym jedynym. Meaghan, kobieta po przejściach, miała trudne życie: czy to się zmieni, gdy, zakochana w młodym oficerze, wyjedzie z nim na koniec świata? Wrażliwa Dani tęskni do nieznanego ojca, ale mężczyzna, z którym się zadaje, jest zły i zdeprawowany. Abby, najlepszej żonie pod słońcem, zagraża ponura tajemnica… Wielkie uczucia, seks, pieniądze i czające się zło w barwnej powieści obyczajowej, pełnej zaskakujących zdarzeń. (źródło)


Wielokrotnie wspominałam, że książki Lesley Lokko to literatura lekka i typowo kobieca, choć niepozbawiona głębi. Prywatna sprawa jak najbardziej potwierdza tą opinię. Tym razem autorka przybliża czytelnikom sylwetki żon i kochanek żołnierzy. Abby, Sam, Meaghan i Dani pochodzą z różnych części świata i różnych środowisk, ale łączy je jedno: miłość do mężczyzn, którzy poświęcili swoje życie dla armii. W imię tej miłości one same również muszą godzić się na ustępstwa ─ nie tylko te najbardziej błahe, jak wieczne spóźnianie się męża na kolację. Los nie oszczędza ich, a one, mimo że dźwigają bagaż doświadczeń zebranych w dzieciństwie i młodości, muszą stawić czoła również niepewnej i tylko z pozoru wygodnej rzeczywistości.

Jak zwykle w przypadku tej autorki, książka bardzo mi się podobała. Pochłonęłam ją w kilka dni, bo fabuła okazała się naprawdę wciągająca. Prozie Lokko nie da się odmówić dwóch niezaprzeczalnych atutów: po pierwsze, autorka zawsze pisze o kobietach w sposób ciekawy, pozbawiony banałów, a po drugie, konstruuje postaci, które są realistyczne i wzbudzają sympatię. Podoba mi się też, że opowiadane przez nią historie są świeże i oryginalne, choć poruszają tematy trudne, takie o których  albo wiele się mówi, albo nie mówi się wcale. Lesley Lokko nie boi się o nich pisać i dzięki giętkiemu językowi, potrafi w prosty i wymowny sposób opowiadać o najstraszliwszych krzywdach, jakie mogą się przydarzyć kobietom. W tej książce nie tylko poruszyła temat, który wydaje się nie istnieć (bo przecież żony wojskowych, żyjące na utrzymaniu męża i nie robiące nic poza prowadzeniem domu, nie mają powodów do zmartwień, prawda? Otóż, to błędne założenie.), ale też wplotła wątek dotyczący trudnego wyboru między rodziną, a karierą, relacji z rodzicami, a nawet poświęcania się działalności charytatywnej.

Jak widać, Prywatna sprawa to książka wielowymiarowa, a przy tym naprawdę przyjemna do czytania. Przyznaję, że z radością witam każdy kolejny tytuł wychodzący spod pióra tej pisarki. Jak dotąd, chyba na żadnym się nie zawiodłam. Zdecydowanie polecam tą książkę. Już na samą okładkę miło się patrzy, a im dalej wgłąb, tym lepiej.